EkinAta Şirketler Grubu’nun EkinAta Group  temelleri 1970’li yıllarda Adana merkezli olarak atılmış olup, esas olarak nakliyat sektöründe faaliyetlerine başlanmıştır. Yönetim kadrolarınca benimsenen ileri görüşlü vizyon ve yenilikçi zihniyet, bu paralelde gelişen organizasyon yapısı ve ulaşılan performans seviyesi ile kısa bir süre içerisinde GROUP şirketleri ulusal platformlarda, önemli yerlere ulaşmışlardır.

Günümüzde EkinAta Group, Tüm Yurtiçi Lojistik hizmetler, İnşaat, Petrol ve Turizm olmak üzere 4 ana faaliyet alanına yayılmış 8 şirket den oluşmuştur.

EkinAta Group’un çekirdek şirketi olan EKİNATA NAKLİYAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.  “ EKİNATA ”, 1998 yılında yurtiçi nakliyat ve depolama şirketi olarak kurulmuş ve faaliyetinin başlangıcından bu yana büyük çaplı ve yüksek kapasiteli bir çok işlerde adını duyurmuştur.

1998 – 2000 döneminde, Türk Ekonomisi’nde yaşanan gelişme paralelinde EkinAta, göstermiş olduğu faaliyetlerini, gerçekleştirdiği yenilikçi projeleri bütünleştirerek müşterilerine hizmet vermiş ve ulaşılan başarı seviyesi ile yurtiçinde üstün pozisyon kazanmıştır.

Teknolojik ve idari altyapısı, lojistik sektöründeki konumu, 500’ü aşkın teknik ve idari personeli, değeri 20 milyon ABD Doları’nı aşan makine-ekipman parkı, finansman temin imkan ve kabiliyetleri ile EkinAta, sektörün yüksek iş gücü, araç ve makine parkuru gereksinimli projeler kapsamında faaliyet göstermektedir.

2000’lerin ilk beş yılında Türkiye’nin iç ve dış ticarette yoğunlaştığı Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yatay depo ve likit depo inşaatlarını tamamlayarak gelişimini devam ettirmiştir. İkinci beş yıllık dönem de, üretim ve sanayi sektörüne adım atarak Adana ve Bandırma bölgelerinde bitkisel, yağlı tohum işleme fabrikalarını devreye almış ve hizmet vermeye başlamıştır. Günlük 500 ton yağlı tohum işleme kapasitesi ile sektörde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sürdürülen geniş kapsamlı iş geliştirme faaliyetleri neticesinde, 2012 Ağustos ayı itibariyle Bandırma Çelebi Liman taşeronluk anlaşması imzalayarak, liman içerisindeki tüm operasyon el işlemleri devir almış ve gemi tahliye, yükleme, depolama, işçilik ve nakliye konularında hizmet vermeye başlamıştır. 100 ton kapasiteli 2 adet mobil vinç, 7 – 18 ton kapasiteli 6 adet mobil vinç, 2 adet 4 ton kapasiteli ekskavatör, 5-10 ton kapasiteli 12 adet rıhtım vinci ile hububat, yem hammaddesi ve yağlı tohum boşaltma, yükleme kapasitesine sahiptir. Ekim 2013 itibariyle, EkinAta Group sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, hizmet verdiği Bandırma Liman içerisine 70.000 m² kapasiteli çelik silo depo, Derince Liman bölgesine 7.000 m² kapalı 5.000 m² açık, Mersin bölgesinde 8.000 m² likit antrepo inşaatlarına start vermiştir.

EkinAta Group’ un yatırım ve faaliyetlerinin odak noktası, Hizmet ve Teknolojiyi bir arada kullanarak, geniş uzmanlık alanı isteyen lojistik sektörünü, yurtiçindeki müşterilerine yansıtmak ve projelerinin başarı ile sonuçlandırılmasına katkı sağlamaktır.